Objawy guza jajnika

Istnieje szereg objawów mogący wskazywać na obecność zmiany guzowatej jajnika u dziecka. Najważniejszym elementem diagnostyki jest badanie fizykalne. Niezwykle istotne jest, aby dziecko było badane całościowe w czasie każdej wizyty u lekarza – zawsze włączając badanie palpacyjne brzucha.

young-woman-reading-a-book-on-her-ipad-picjumbo-com

Możliwe objawy wzrostu guza:

  1. Masa guzowata – wykryta w badaniu palpacyjnym nakazuje wykonanie badania USG.
  2. Wzrost obwodu brzucha – dzieci oczywiście rosną, jeśli jednak rodzice zauważą, że brzuszek jest większy, należy udać się do lekarza. Bardzo ważne jest uświadamianie szczególnie dziewcząt w okresie dorastania – muszę wiedzieć, że dodatkowe centymetry w pasie nie zawsze oznaczają „że przytyły”.
  3. Ból brzucha – utrzymujący się, zawsze wymaga konsultacji lekarza.
  4. Krwawienie z dróg rodnych poza miesiączką.
  5. objawy przedwczesnego dojrzewania – owłosienie łonowe i pod pachami oraz wzrost gruczołów piersiowych u małego dziecka – niektóre guzy nowotworowe są hormonalnie czynne.
  6. Dyzuria – problemy z oddaniem moczu, ból przy oddawaniu moczu(z powodu ucisku przez guz).
  7. Trudności w oddaniu stolca(z powodu ucisku przez guz).
  8. Osłabienie, gorączka, spadek masy ciała, nudności i wymioty

Ważne

Żadnego z powyższych objawów nie wolno lekceważyć. Bardzo ważna jest rozmowa z dzieckiem i stworzenie atmosfery zaufania, w której szczególnie dorastające dziewczynki nie będą wstydziły się opowiadać o zmianach zachodzących w ich ciałach.

Objawy mogą mieć charakter przewlekły jak również ostry. W przypadku ostrego bólu brzucha diagnostyka różnicowa obejmuje skręt jajnika. Skrętowi może ulec zarówno gonada z guzem jak i sam jajnik. Pomocne są tutaj badania obrazowe.

photo-1475821660373-587d74229161

Kontakt

KATEDRA I KLINIKA CHIRURGII I UROLOGII DZIECIĘCEJ
ul, M. Curie-Skłodowskiej 52, Wrocław 50-369, Polska

Telefon: +48 603 422 471
Email: kontakt@guzyjajnika.pl